Ekodomy, ekológia a ekonomika
Ekodomy a úspora vody
Závažné dôsledky klimatických zmien pociťuje človek po celom svete. Stavebníctvo je zodpovedné za 40% človekom vytvorených emisií a tak vlády jednotlivých štátov, ako aj stavebné korporácie, technológovia a vedci začínajú brať úlohu budovania ekodomov oveľa vážnejšie. Okrem šetrenia energií sa v poslednej dobe hovorí v súvislosti s výstavbou ekodomov aj o ich šetrnom vzťahu k vode.
Voda je najvzácnejším elementom našej planéty, no málokto si uvedomuje, aké veľké množstvo energie je potrebné na jej zhromažďovanie, čistenie a nepretržitú dodávku do našich príbytkov. Táto energia je závislá najmä na fosílnych palivách a sme to my sami, čo sa musíme naučiť rozumne s vodou nakladať. Hlavnou príčinou plytvania vody v domácnostiach sú staré a nehospodárne druhy sanity (vane, toalety, vodovodné kohútiky). Existuje však rad ekologických riešení, ktoré pomáhajú šetriť vodou a riešiť odpadové vody v ekodomoch ekologickým spôsobom.
Zvažujete svojpomocnú stavbu domu a chcete mať prehľad, čo vám môžu ponúknuť stavebné firmy vo vašom okolí? Navštívte katalóg firiem na stavebnom portáli Stavebnik.sk, sekciu Stavebné práce, zakladanie stavby. Ak chcete vedieť na koľko by vás vyšli konkrétne odborné práce, vyžiadajte si cenové ponuky stavebných prác od vybraných firiem.
WC a kompostovací okruh – neefektívne používanie toaliet sa dostalo pod drobnohľad štatistiky a čísla, ktoré sa ukázali na konci sú naozaj znepokojujúce. Na jedno spláchnutie používame priemerne 8,5 l vody, s mnohými starými typmi toaliet sa toto číslo šplhá k 13 litrom. Výsledok tohto zbytočného plytvania vodou znamená zbytočnú stratu až 12 miliónov litrov vody denne, čo sa Slovenska týka! Ekologicky šetrné toalety, ktoré by mali byť súčasťou ekodomov znižujú množstvo vody, použitej na jedno spláchnutie v rozmedzí 2 – 4 litre. Množstvo vody sa tak oproti starým toaletám zmenšuje o 60%.
Jednou z ešte ekologickejších noviniek pre ekodomy sú takzvané kompostovacie toalety. Vyrábajú sa v rozsahu od jednoduchých s dvojkomorovou konštrukciou až po pokročilé systémy s rotujúcimi stenami, sondami teploty a vlhkosti a elektronickými riadiacimi systémami. Sú to účinné prevodníky ľudského bioodpadu, kde výsledný produkt nahrádza cenné hnojivá, využiteľné v okolí stromov a v záhradách. V skutočnosti je kompostovacie WC súčasťou odpadového systému ekodomov, ktorý má schopnosť recyklovať veľkú časť domáceho odpadu – zvyšky potravín, papier, vlasy a iné premieňa na kvalitný kompost. Množstvo ľudí sa obáva prípadného zápachu z toaliet, avšak dômyselné odsávanie takéhoto WC pôsobí, ako konštantný digestor.
Dažďová voda. Pre niekoho odpad, pre iných jedna z najlepších vecí, aké nám príroda môže dať. Dnes už je známe, že dažďová voda je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako šetriť s vodou. Domácnosť ju vďaka zachytávaniu v nádržiach môže využívať vo filtrovanej podobe na splachovanie toaliet, pranie bielizne, čistenie áut a mokré upratovanie. Množstvo systémov na zachytávanie vody je v dnešnej dobe cenovo výhodných, s ľahkou inštaláciou. Odhadom takýto systém ušetrí až 50% spotreby vody v bežnej domácnosti a približne rovnaké percento financií, ktoré by bolo potrebné zaplatiť vodárenskej spoločnosti.
Ohrev vody slnečnou energiou. Systém, ktorý vám zabezpečí ohrev pitnej, aj úžitkovej vody pre domácnosť. Spojením so zásobníkom na dažďovú vodu a montážou na sekundárny ohrev vody na vykurovací systém prináša nový ekologický rozmer do domácností. Výhodou najnovších typov takýchto systémov je nielen v šetrení energiou. Zásobárne (tankovacie jednotky) majú minimálny vizuálny dopad na ekodom, dajú sa veľkosťou prispôsobiť počtu obyvateľov domácnosti, kvalita dažďovej aj pitnej vody po ohreve je vynikajúca a z nádrží sa neuvoľňujú nebezpečné častice.
Domáce čističky odpadových vôd. Najnovšie typy týchto zariadení sú zároveň prvými úpravňami vody na svete, ktoré k svojej činnosti nepoužívajú elektrickú energiu. Základom spracovania vody v nich je recyklácia a zaobchádzanie s vodou na veľmi vysokej úrovni, spĺňajúc všetky normy. Aj v tomto prípade sú v ponuke pre rôzne typy domácností (pre 5, 10, 15 osôb) až po veľké objekty – chaty, rekreačné zariadenia v prírode a podobne (až do 60 osôb). Toto inovatívne riešenie je kompaktné a navrhnuté tak, aby kvalita odpadových vôd bola čo najvyššia s nízkymi celoživotnými nákladmi.
Ak sa zaujímate o ekostavby mohol by vás zaujať aj článok Drevené panelové domy
Foto: ecofriendlyhouses.com
(i.n.)